Eutypa lata, E. leptoplaca,  Diatrypaceae family.

http://solair.eunet.rs/~srdacix/Eutypa%20Dieback%20Appearance%20in%20Some%20Grapevine%20Growing%20Regions%20in%20Serbia.htm

Srđan Acimovic ‘s Senior Project azaz Szakdolgozat a Minisztérium Növény és Élelmiszer védelme, Mezőgazdasági Kar, University of Belgrade


Eutypa pusztulásáról szóló Megjelenés Néhány

Grapevine Növekvő régiók Szerbiában

 

Bevezetés

A közelmúltban a gomba Eutypa lata (Pers .: Fr.) Tul. i C. Tul. is számozva között veszélyes betegség oki szerek szőlő. Okoz betegséget, az úgynevezett Eutypa pusztulásáról szóló szőlő. Azt találtuk, és azonosították az első alkalommal a g rapevine borvidék Ausztrália (Carter, 1973), és ebben a pillanatban nem tekinthető a legveszélyesebb kórokozó gomba a szőlő. Néhány évvel később azt is azonosították a szőlő növekvő európai régiókban. Ez a gomba korábban ismert volt, mint Eutypa armeniacae (Honsf. & Carter) azért, mert a felfedezés a sárgabarack, és most az úgynevezett Eutypa lata. A sárgabarack okoz Eutypa féreg (vagy Eutypa pusztulásáról szóló) korábban Gummosis. Fontos idézet: A kórokozó barack eredetileg le E. armeniacae. Ugyanakkor számos friss publikáció a faj már úgy fajtársak E. lata, egy faj egy nagyon széles gazdaszervezet-spektrummal. Ezzel szemben, egyes kutatók azt állítják, hogy csak a patogén termesztett gyümölcsfák és szőlő tartozik E. armeniacae és elszigeteli a többi fás kétszikűek az E. lata. A molekuláris adatok alátámasztják a létezését két különböző faj, mind bekövetkezett üszkös szőlőn. Leírását a nemzetség Eutypa lásd Glawe és Rodgers és Rappaz ‘(Munkvold, 2001).

Európában ez a betegséget jelentettek Görögországban először (Kouyeas et al., 1976), majd a Svájcban (Bolay és Moller, 1977), Csehszlovákiában (Vének, 1978), Magyarország (Lehoczky és Moller, 1979), Franciaország (Bolay, unpubl., Mur, 1979; Dubos és mtsai., 1980; 1981), Ausztria (Nieder, 1980) és Olaszországban (Carter és Bolay, unpubl.) (loc. cit. Delibasic és mtsai., 2001). Dél-Afrikában a létezését a betegséget jelentettek Ferreira (2000), és Halleen et al. (2000).

Franciaországban a gyors és sikeres azonosítását Eutypa lata által jelentett Lecomte et al. (2000) PCR alkalmazásával. Az USA-ban az E. lata azonosítjuk specifikusabb módszerrel – PCR-RFLP (Rolshausen, Trouillas & Gubler, 2004).

A múltban ez volt a kórokozó ” rejtett ” a betegség, az úgynevezett Phomopsis nád penész és levélfoltosság (excoriose) szőlőből készült, amely szintén gomba okozza – Phomopsis viticola. Ami az illeti P. viticoia gyakran él a beteg és üszkös fa felületek készült úgynevezett „Eutypa sejtek”. Azok a sejtek okoznak nekrózisa karperecek, s törzs, sőt az egész hajtások a megbetegedett szőlő (Dye és Carter, 1976; Rumbos, 1989, loc. Cit. Delibasic és mtsai., 2001). Különös tekintettel annak fogékony szőlő fajtában a „Kardinal” (Delibasic és mtsai., 2001).

Eutypa lata van egy széles körű gazdaszervezetek. Megtámadja több mint 90 növényfaj 28 botanikai család, beleértve a dísznövények és erdei növények (Darwin-borbolya L., Kányabangita L.) (Bolay és Carter, 1985; Carter, 1957-ben, 1960-ban, 1975-ben, 1982; Carter és Bolay, 1972; Carter és Moller, 1971; Carter és Talbot, 1974; Kouyeas, 1978; Rumbos, 1984, loc. cit. Delibasic és mtsai., 2001). Többek között termesztett gyümölcsfák mellett a szőlő, házigazdái a kórokozó van: sárgabarack, szilva fa, fekete ribizli, cseresznye, mandula, pisztácia, olajfa, citrom, alma, birs, körte, dió, stb Ez a gomba írták le először a sárgabarack Ausztráliában (Sámuel, 1933, loc. cit. Carter és mtsai., 1983), majd az USA-ban (angol és mtsai., 1962, loc. cit. Carter és mtsai., 1983), és azt követően, hogy Európában (Carter és munkatársai: al., 1964, loc. cit. Carter és mtsai. 1983) (loc. cit. Delibasic és mtsai., 2001).

Megállapítást nyert, hogy ez a kórokozó gyakrabban fordul elő olyan területeken, ahol a csapadék nagyobb, mint 600 mm évente, míg olyan területeken, ahol a csapadék alacsonyabb, mint 250 mm-kórokozó nincs jelen (Ivanović, 2001).

               

Ma Eutypa pusztulásáról szóló szőlő, korábbi nevén „Dead kéz” vagy a „haldokló kéz”, az egyik legjelentősebb betegség a fa szöveti kereskedelmi szőlő ültetvények. Ez lett a fő akadály, világszerte hosszú élettartam a szőlőültetvények. Ausztráliában Eutypa lata okozza a legtöbb romboló betegség sárgabarack ismert Gummosis (Ivanović, 2001).

Delibasic et al. (2001) azt állítják, hogy ok-okozati ügynöke Eutypa pusztulásáról szóló, gomba Eutypa lata komoly probléma a növekvő szőlő, amelyet obtruded alatt a korábbi években. A szerzők továbbá, hogy a Szerbia és Montenegró E. lata még nem fedezték fel hivatalosan. Ugyanakkor szem előtt tartva ez terjedés módját (a szél vagy az esőcseppek), és az a tény, hogy hazánk nagy gyümölcs és szőlő producer is, ők arra figyelmeztetnek, hogy meg kell figyelni, különösen ebben a veszélyes, polyfagous kórokozó. Ugyanaz a szerzők, hogy vannak bizonyos jelek, hogy az E. lata van jelen a szőlő növekvő régiókban (személyes közlés, 2002).

Az elmúlt tíz évben az egyes szőlő termőtájak Vajdaság, akkor észrevette, hogy szőlőt halnak ki, mert egy veszélyes betegség, amely meghatározásra Eutypa pusztulásáról szóló (Cindric et al., 2002).

Stojanović et al. (2002) azt állítják, hogy az egyes szőlő ültetvények Szerbia, szőlő masszív tünetek megjelenése, mint a satnya kis hajtások, klorotikus, torz levelek nélkül vagy gyengén fejlett szőlőfürt, már észre. Később ezek a szőlő lassan elhalnak. Spurs vagy kordonok meghal az első, majd a törzs és végül az egész szőlő meghalt. Ezt kíséri fa repedések mentén a halott törzs vagy kordon. A szerzők azt állítják, hogy ez a jellemző tünetek a betegség az úgynevezett „Arm pusztulásáról szóló” (Eutypa pusztulásáról szóló) szőlő.

Alapján észlelt és fényképezett a tünetek, azt a következtetést vonták le, hogy az EÜT YPA pusztulásáról szóló szőlő a valószínűleg jelen van Szerbia (Delibasic & Ivanović, személyes közlés, 2004). Alapján vizuális kimutatására szőlő különleges Eutypa pusztulásáról szóló tünetek, fa mintákat gyűjtött a szőlőskertek szőlő fejlődő régiójában Versec, Fruška gora és Kruševac. Az első E vezető projekt volt, hogy bizonyítani a létezését Eutypa lata Szerbiában elkülönítésével a gomba [Senior projekt – első rész]. A másik cél az volt, hogy megvizsgálja, kulturális jellemzőinek Eutypa lata különböző táptalajok meghatározása érdekében, amely közeg a legjobb a növekvő, azaz a sporuláció megtermékenyítés és elszigeteltség a gomba [ Senior projekt – második rész ].

Anyagok és módszerek

 

Mintavétel elhalt (üszkös) szőlő fa és szemrevételezés

A mintákat az elhalt (üszkös) szőlőtő fa gyűjtöttek három évre: 2002, 2003 és 2004-ben Vines tipikus hajtás és levél tünetei Eutypa pusztulásáról szóló választották ki a mintavétel. Lő, levél, és a klaszter tünetek nem eredménye a gomba Eutypa lata bennük. Toxine eutypine előállított E. lata felelős, hogy a tünetek. E. lata mindössze a régi, fából készült, míg a toxine eutypine keresztül terjed, a vaszkuláris szövet, és eléri a zöld szerveket. Wood elhalás (féreg) okozza közvetlenül a jelenléte és a növekedés a kórokozó benne. Mert az, hogy a fa alkatrészeket, amelyek mintaként vett volna nekrózis hogy gyakran megjelent a V- alakú keresztmetszete az évelő fa (ábra., 5., 8., 10. és 12. ábra). Annak érdekében, hogy ellenőrizze a mintákat azonos áthelyezték a növényvédelmi laboratórium Intézet Növény és Élelmiszer védelem (mezőgazdasági kar Belgrád).

Felületi a holt fa volt megfigyelhető binokuláris. E megfigyelés volt felfedezni stromataját E. lata amely található a holt fa felületi kéreg nélkül, valamint a holt fa felületre, miután eltávolította a kéreg. Mikroszkópos megfigyelése különböző részecskék és az piknídiumok-hasonló tárgyak, talált a halott fa és kéreg felületén, már kész is. A cél az volt, hogy bizonyítani a létezését piknídiumok kialakított anamorf Libertella blepharis.

 

Izolálása Eutypa pusztulásáról szóló kauzális

Szigetelés A kiszáradást Eutypa okozati ügynök végeztünk burgonya dextróz agaron (PDA). Kisebb halott tömeg ood chipek kivágjuk a belső üszög árrés használtunk izolálására. Mielőtt felületi sterilizálás, faforgácsokból öblítjük sima vizet körülbelül 20 percig. Felületi sterilizálás végeztük két vegyi anyagokkal, a következő sorrendben:

1. etanolos (75%) a 20 másodperc

2. A higany-klorid (0,1%), 40 másodpercig

3. Öblítés faapríték steril vízben 3-szor: 5 – 10 másodpercig (minden alkalommal).

               

Öblítés után, chips volt elhelyezve aszeptikus burgonya-dextróz-agar Petri-csészében. Mint Petri-csészéket helyeztünk termo-kamra az állandó, 25 ° C-on. A következő napokban szem megfigyeléseket végeztünk annak megállapítására, van-e telepek növekedése PDA főleg körül a chipek.

Eredmények

 

Eutypa pusztulásáról szóló tünetek néhány szőlő növekvő régió Szerbia

1. A szőlő borvidék Versec (csak számokkal)

 

Ábra. 1. Eutypa pusztulásáról szóló tünetek korai szakaszában (nagyon alacsony intenzitással) – valamivel kisebb levelek és enyhén megrövidült internódiumok zöld hajtások.

           

 

 

Ábra. 2. Eutypa pusztulásáról szóló tünetei a különböző kifejezés – a közepes vagy súlyos szintre

internodalis lerövidítése a hajtások világoszöld és satnya levelek. Klaszterek és

szőlőfürtök nem alakulnak ki egyáltalán. A szőlőültetvények beteg szőlő, mint ezek

megtalálható gyakran csoportokban vagy úgynevezett foltok.

 

Ábra. 3. Eutypa pusztulásáról szóló tünetei súlyos fokúszőlő rendkívül megrövidült (törpe) chlorotic hajtások nélkül, vagy nagyon kis levelek és fürtök vagy teljesen anélkül, hogy a fürtök (fent és lent).

 

 

 

 

Ábra. 4. Eutypa pusztulásáról szóló tünetek – a végső hatása Eutypa lata fertőzés – teljesen megölte a szőlő mellett egészséges hajtások a következő szőlő sorban.

 

 

Ábra. 5. Eutypa pusztulásáról szóló tünetek szőlő fa – V alakú elhalás (Megromlik) határok -section évelő fa, két szakaszból áll: a korai szakaszban – elhalás kiterjed mintegy ¼ fa keresztmetszet felülete kisebb (fent, balra és jobbra) és a középső szakasz – elhalás kiterjed mintegy ½ fa keresztmetszet felülete (lent, balra és jobbra).

 

2.     A szőlő borvidék Fruška gora (csak számokkal)

 

Helység: Szalánkeménszőlős

 

 

Ábra. 6. Eutypa pusztulásáról szóló tünetek: kis, fodros levelek és satnya hajtásokat a beteg sarkantyú.

 

 

 

 

 

 

 

Ábra. 7. Eutypa pusztulásáról szóló tünetek belül szőlőtő fa üszkös (nekrózis) fa körül régi sebeket metszés torz és csavart után több évre (fent és lent).

 

Ábra. 8. Eutypa pusztulásáról szóló tünetek szőlő fa – V alakú elhalás (féreg) a középső szakasz – amely magában foglalja a mintegy ½ fa keresztmetszet felület; a külső oldalán

fa minta – mentén elhalás, egy nagyobb repedés látható (balra) és nagyítva (középen).

 

Helység: Karlóca

(A)

(B)

Ábra. 9. (a) Eutypa pusztulásáról szóló tünetek a középső szakasz némileg rövidített internódiumok hajtások, levelek és a kisebb klorotikus egyenetlen szőlőfürtök; (B) Fokozott Eutypa pusztulásáról szóló tünetek – szigorúan rövidített (törpe) internódiumok hajtások kevés kisebb klorotikus levelek és teljesen nélkül szőlőfürtök.

 

Ábra. 10. Eutypa pusztulásáról szóló tünetek szőlő fa – V alakú elhalás (féreg) a

Középső szakasz – amely magában foglalja a mintegy ½ fa keresztmetszet felület.

         

3. A szőlő borvidék Kruševac (csak számokkal)

 

Ábra. 11. Eutypa pusztulásáról szóló tünetek a leveleken és a hajtások a szőlő: rövidített (satnya)

internódiumok, kis, fodros, klorotikus levelek – kisebb nekrotikus élek (A és B), valamint a nagyobb

nekrotikus élek (C és D). D kép kölcsönözni összehasonlítás (Forrás: Ferreira, 2000).

 

Ábra. 12. Eutypa pusztulásáról szóló tünetek szőlő fa – V alakú Megromlik egy kereszt -section évelő fa: (A) és (B) a korai, (C) és (D), a középső és az (E) a késői szakaszában a fejlődés .

 

További képek a Eutypa pusztulásáról szóló tünetek Szerbia kapcsolat megfelelő Szerző: Srdjan Acimovic Levelezési (posta) címe: Teodora Drajzera 16/3, 11040 Belgrád, Szerbia és Montenegró.

Telefon: +381 11 660 114; Mobiltelefon (mob): +381 64 23 86 528; E-mail: srdacix@EUnet.yu

Szemrevételezése nekrotikus (üszkös) szőlőtő fa minták

A teljesítő szemrevételezéssel faminták V alakú Megromlik találtak keresztmetszetek (ábra fent). V alakú elhalás (féreg) megelőzte floem, kambium és fatest szöveti részek. Között üszkös (halott) és élő fa fa szövet van egy határozott féreg árrés. Van azonban néhány olyan mintát Kruševac a blured (határozatlan), féreg árrések és némi hasonlóságot a Megromlik okozta Botryosphaeria spp. (Ábra. 12 A és D). Marad meghatározva, amely pontosan gomba okozza ezeket Megromlik. Izolálást nem végezzük ezekből a mintákból. Az sincs kizárva, még egy esetleges fertőzés, mint vegyes ESCA-betegség. Hajtások és levelek tünetek ezekből a szőlőfajtákat is jelzi, hogy más kórokozókat jelen lehetnek (ábra. 11 B és C, továbbá ábra. 9. A településen a karlócai t ő szőlő borvidék Fruška gora).

                 

A holt fa felület kéreg nélkül, valamint a holt fa felületre, miután eltávolította kéreg, nem Stromata területek hasonlítanak azokra a Eutypa lata találtak binokuláris. Mikroszkópos megfigyelése különböző részecskék és az piknídiumok-hasonló tárgyakat talált a halott fa és kéreg felületi, nem erősítette meg a létezését Libertella blepharis piknídiumok.

 

A gombák izolált nekrotikus szőlőtő fa minták

 

Már után 3-4 napon faforgács placeing, kisebb telepeket PDA közepes körüli zsetonnal. Ha a telepek elterjedtek olyan közepes amely mintegy ½ a Petri doboz mérete, szemrevételezés végeztünk. Megállapítást nyert, a létezését négy gombafajok amelynek telepeket különbözött a növekedésben és a megjelenés (coloure és alak). Minden gomba különös tekintettel annak újra oltjuk új PDA közeg tiszta kultúra megszerzésére. 7 nap után 25 ° C-on telepeket és fedett körülbelül ½ a Petri doboz mérete (13.). Gombák határoztuk mikroszkópos megfigyeléssel, de nem Eutypa lata létezését megerősítették.

         (A)           (B)

(C) (D)

Ábra. 13. A gombák izolált nekrotikus szövet szőlő fa: (a) és (b) két izolátum

amely nemzetséghez tartozó Fusarium; (C) és (d) a többi két izolátum tartozó

az osztás Basidiomycota.

Vita

(Ebben a pillanatban csak szerb nyelven)

 

Ellenőrzése Eutypa lataajánlások

(Ebben a pillanatban csak szerb nyelven)

Köszönetnyilvánítás

 

A szerző szeretne köszönetet mondani mindenkinek, aki segített és támogatott unreservely a dolgozó ezt a projektet, és különösen az ő mentoraadjunktus Dr. Goran Delibasic és tanársegédoktató MPhil. Dragutin Antonijević. Súgó így Dragomir Jokić BSc, Dr Novica Miletić, Prof. Dr. Pascal Lecomte, Prof. Dr. Mirko Ivanović, Prof. Dr. Petar Vukša, Prof. Dr. Branka Krstić, Bojan duduk BSc, Prof. Dr. Ibrahim Elezović, barát Savo Strika és diákok Nemanja Bojčić és Dana Dobriković.

         

A legnagyobb hála minden, a végtelen támogatás tanulmányozása során, és vezető projekt munka, hálával tartozom szüleimnek Ivana és Goran, testvér Žarko, nagynéni Antica, nagyapa és nagymama Spasoje Jelena.

                                                                           

Referenciák

               

1. Avramov, L. (1997): Vinogradarstvo za IV razred poljoprivredne škole, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd.

2. Avramov, L., Nakalamić, A., Žunić, D. (1999): Vinogradarstvo, Poljoprivredni Fakultet, Beograd.

3. Balasubramaniam, R., Harvey IC, Braithwaite, M., Jordan, D. (1993): Grapevine betegség azonosítása Workshop. HortResearch Client Report 93/36., Marlborough Kutatóközpont, Új-Zéland, Online: HortFACT – Grapevine Betegségek Új-Zéland (http://www.hortnet.co.nz/publications/hortfacts/Eutypa pusztulásáról szóló).

4. Cindric, P., Sidor, M., KORAĆ, N. (2002): bolesti drveta vinove Loze – Eutypioza i ESCA, Zbornik rezimea radova sa XII simpozijuma o zaštiti Bilja i Savetovanja o primeni pesticida, Društvo za zaštitu Bilja Srbije, Beograd.

5. Delibasic, G., Babovic, M., Jakovljević, D. (2001): Eutypa lata – prouzrokovač propadanja čokota, nova opasnost u gajenju vinove Loze, Zbornik rezimea radova sa V jugoslovenskog savetovanja o zaštiti Bilja, Društvo za zaštitu Bilja Srbije , Beograd.

6. Ferreira, JHS (2000): pusztulásáról szóló Betegség Vines okozta Eutypa lata, Wynboer – Technikai útmutató a bortermelők számára az interneten: http://www.wynboer.co.za, Wineland, Dél-Afrika.

7. Gubler, WD (2004): Ökológiai szőlőtermesztés Kaliforniában, Department of Plant Pathology, University of California, Davis, az interneten.

8. Halleen, F., Fourie, P., Calitz, F. (2000): In vitro érzékenysége Eutypa lata különböző gombaölő, Wynboer – Technikai útmutató bortermelők Online: http://www.wynboer.co.za , Wineland, Dél-Afrika.

9. Halleen, F., Volkmann, A., Fourie, P. (2000): előfordulása Eutypa-szerű tünetek Cabernet Sauvignon szőlők nagyobb Stellenbosch területén, Wynboer – Technikai útmutató bortermelők Online: http: // www .wynboer.co.za, Wineland, Dél-Afrika.

10. Ivanović, M., Ivanović, D. (2001): Mikoze i pseudomikoze biljaka, Poljoprivredni Fakultet, Beograd.

11. Lecomte, P., Peros, J P., BLANCARD D., Bastien. N., Délye C. (2000): PCR vizsgálatok, amelyek azonosítják a Grapevine pusztulásáról szóló gomba Eutypa lata, Applied and Environmental Microbiology (AEM) o. 4475-4480, Vol. 66, No. 100099-2240 / 00 / 04,00 $ + 0, American Society for Microbiology Online: http://www.asmusa.org, USA.

12. Marković, S. (1979): Osnove fitopatoloških laboratorijskih metoda, Savezni Komitet za poljoprivredu (granična služba za zaštitu Bilja i BILJNI Karantin), Beograd.

13. Munkvold, GP (2001): Eutypa pusztulásáról szóló Grapevine és sárgabarack, a Növény-egészségügyi Haladás Online: http://www.plantmanagementnetwork.org/pub/diagnosticguide/dieback.

14. Naseva, Ž. (2002): Prouzrokovači sušenja i propadanja vinove Loze (diplomski rad), Poljoprivredni Fakultet, Beograd.

15. Pscheidt, JW (2004): Eutypa pusztulásáról szóló, Online Útmutató a Plant Disease Control, Oregon State University online: http://www.plant-disease.ippc.orst.edu.

16. Rolshausen, PE, Trouillas, F., Gubler, WD (2004): azonosítása Eutypa lata PCR-RFLP, Plant Disease 88: 925-929, Department of Plant Pathology, University of California online Davis (Levelezési cím: PE Rolshausen, E-mail: @ perolshausen ucdavis.edu).

17. Stojanović S., Kuzmanović S., Starović, M., Rajković S., Tomić, T. (2002): Sušenje vinove Loze, Zbornik rezimea radova sa XII simpozijuma o zaštiti Bilja i Savetovanja o primeni pesticida, Društvo za zaštitu Bilja Srbije, Beograd.

18. Tilcher, R., Schmidt C., D. Lorenz, Wolf GA (2001): A használati antagonisztikus baktériumok és gombák (Untersuchungen zur Anwendung von antagonistischen Bakterienund Pilzen), online kiadvány, Németország.