Az agrártanácsadási szolgáltatást igénylő ügyfelek eligazodását segíti a 2019. május 29-én hatályba lépő, a mezőgazdasági és vidékfejlesztési szaktanácsadói tevékenységről és a mezőgazdasági szaktanácsadási rendszerről szóló rendelet.

 
A hazai mezőgazdasági termelők a gazdasági teljesítményük hatékonyságának növelése érdekében több mezőgazdasági és vidékfejlesztési tanácsadási forma közül is választhatnak. Agrártanácsadással foglalkoznak a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) által nyilvántartott névjegyzéki szaktanácsadók, termelői csoportok, szakmai szervezetek, inputanyaggyártók és -forgalmazók, pályázatíró irodák és egyéb, az agrártevékenységet segítő szolgáltatók. Igénybevevői oldalról nem mindig könnyű eldönteni, hogy mely szolgáltató jogosult az agrár-szaktanácsadói tevékenység végzésére.

A mezőgazdasági termékpiacok szervezésének egyes kérdéseiről, a termelői és a szakmaközi szervezetekről szóló 2015. évi XCVII. törvény 26. § (1) bekezdése alapján az államháztartás alrendszeréből, európai uniós forrásból finanszírozott támogatás jogosultja részére szaktanácsadási szolgáltatást nyújtó vállalkozásnak, illetve természetes személynek be kell jelentenie a szaktanácsadói tevékenység végzésére irányuló szándékát a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló 2009. évi LXXVI. törvény szerint.

Ezen bejelentési kötelezettség végrehajtása érdekében jelent meg az AM-rendelet, mely kimondja, hogy minden olyan szolgáltatónak be kell jelentkezni a NAK által vezetett szaktanácsadói névjegyzékbe, akinek az ügyfelei között agrártámogatásra jogosult személy vagy szervezet van. Lényeges változás a korábbiakhoz képest, hogy ezen túl a szaktanácsadó szervezeteknek is be kell jelentkezniük. Mivel az ügyfél jogosultsága a meghatározó, és nem az, hogy jelenleg igénybe vesz-e valamely támogatást, így szinte minden agrártevékenységet végző ügyfél részére agrártanácsadási szolgáltatást nyújtóra vonatkozik az új jogszabály.

A szaktanácsadók az online névjegyzékben mindenki számára elérhetővé és kereshetővé válnak, mely elősegíti a szereplők közötti tudásátadást. A bejelentési kötelezettség a NAK honlapjának szaktanácsadói aloldalán megtalálható regisztrációs űrlap kitöltésével és az AM-rendeletben meghatározott dokumentumok megküldésével teljesíthető. A bejelentéssel kapcsolatos kérdéseket a nevjegyzek@nak.hu elektronikus levelezési címen várja a NAK szaktanácsadási csoportja.

 

(nak.hu)