Egy tavalyi platánvész fertőzés miként töröl le a színről egy 40-50cm törzsátmérőjű fát. A kórokozó karantén! Dr. Gutermuth Ádám
Platánvész
Budapest, június 04.
Fővárosban több helyszínen elsősorban fiatal platánokon a fák teljes pusztulását okozó hervadással járó tünetek jelentkeztek. A tünetet okozó károsító organizmus meghatározása még nem történt meg, abiotikus tényező (pl.: sózás, csapadék nélküli március-április, téli fagy) kizárható. Tünetek (habár ez prekoncepció) a Ceratocystis platani kórokozóra utalnak.
Nagykovácsiból Ludányi Csaba jelezte, hogy náluk már tavaly megjelent vmi hasonló, de nem ismerte a tüneteket (semmilyen magyar nyelvű tájékoztató nincs).
Mai szemle alapján tudhatjuk, hogy a most részlegesen hervadó fáinkkal mi lesz hamarosan.
Ezt bejelentettem most hivatalosan a nébihnek. Csatolom ezt is!
A fontos, amíg nincs protokol a fák eltávolítására ne csináljunk semmit!
Néhány tény nemzetközi irodalom alapján a kórokozó eddigi ’munkájáról’:
– tracheomikozist okoz, vagyis a farészben elzárja a gyökér felőli vízszállítást és emiatt gyors hervadás alakul ki a zöld részeken, részleges vagy teljes száradását okozva a fának
– sebparazita
– talajon keresztüli is gyökérfertőző
– fiatal fákat (20-30 cm) néhány hét alatt elpusztította
– idősebb fákat 2-3 év alatt pusztította el, de közben fertőzött
– legutóbb Isztanbulban tevékenykedett 120 éves platánsorokat törölt le az utcákról
– előtte járt Olaszországban, Franciaországban (itt Unesco védett platán sorok estek áldozatul), Svájcban
– aki ismeri a szilfavészt, jó ha tudja, hogy az Ophiostoma ulmi szinonim neve Ceratocystis ulmi volt!!!
Mit lehet ellen tenni?
Mindenféleképpen fel kell térképezni a fertőzési gócokat (Újpest városháza körül, Nemzeti színház és környéke, ezek amikről én most tudok, de kollégák jelezték Göd Dunapartról, Győrben is láttam csak magasan volt, Nagykovácsi), a terjedés megakadályozása miatt ezeken a fákon semmilyen faápolási munkát nem szabad végezni, mert a fűrészek és a fűrészpor, mint veszélyes vektor szerepel a nemzetközi irodalomban (Ma szárazolok egy kicsit Újpesten aztán van egy melóm holnap Szegeden platánon, ennyi elég is, hogy 176 kilómétert nyerjek a kórokozónak) .
A faápoló eszközök fertőtlenítése történhet hővel (gázlámpával leégetni a kézi fűrészlapokat), vagy gombaölőszerrel, (pl. láncfűrész esetében). A fertőzött részek darálása és elégetése volna biztos megoldás, ezt megszervezni nagy feladat lesz. Illetve egy ágdaráló fertőtlenítése sem kis munka, szerintem aligha kivitelezhető. Franciaországban a teherautók platóját is külön fertőtlenítik.
Két terméket találtam itthon 10kg 60e Ft, de 1000l 1%oldat sokáig elég.
A korábbi tapasztalatok alapján permetezés a fatestben garázdálkodó kórokozó ellen nem hat, de megelőzésképpen a seben keresztüli fertőzés ellen lehet preventív hatása.
Gombaölőszer törzsinjekciózása csak a még zöld lombot mutató fákon hatásos, a teljes hervadástól pusztuló fákon nem tudtunk segíteni. Ez, mint a szilfavésznél, lehet az egyetlen nem kivágással járó gyógykezelés.
Mi a különbség az ismert platán kórokozóktól?
Leginkább szintén hajtás és vesszőpusztulást okozó apiognomoniától kell elkülöníteni, ez mindenütt jelen van, de nem pusztítja el a fákat, ez is tud jelentős pusztítást végezni, de közelébe se ér ennek.
A platánvésznél megelőzőleg 4-5 cm-es levelek száradnak el, a pusztuló fákon, de a vesszők háncsszövete, ha eltörjük ezeket teljesen zöld, később természetesen majd elpusztul. ld. kép lent. Az apiognomonia az egész fán jelenik meg, de a vastagabb ágakon ép zöld levelek találhatóak, míg a fent tárgyalt hervadás egy-egy ágra korlátózódik, esetleg a fél fára, rosszabb esetben (amikor a törzs szenved tracheomikózist) az egészre.
MA kivágjuk az első fát hátha segít a kórokozó egyszerűbb azonosításában.
Néhány kép illusztrációnak:
A feltételezett kórokozó karantén, a Nébihet 2019. május 23-án Újpest Önkormányzata értesítette a rejtélyes fapusztulásról.
Korrekt leírás cikkekkel stb. az eppo honlapján:
https://gd.eppo.int/taxon/CERAFP
Összeállította:
Dr. Gutermuth Ádám
Budapest, 2019.06.04.
NÉBIH bejelentés