2022. évi 17. felhívás-Zsigó György
Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok! 2022. évi 17. felhívás
► Az OMSZ augusztus 5-i aszálytérképe magáért beszél, csak a zöld színnel jelölt országrészekben nincs aszály. Sajnos a folytatás sem lesz jobb. Idézek az Agroinform.hu részletes jelentéséből: „A nyár utolsó hónapjának időjárását továbbra is hőmérsékleti szélsőségek jellemzik … több alkalommal is eléri, sőt helyenként meg is haladja még a csúcshőmérséklet a 35 fokot. Tartósabbnak ígérkező, erősebb lehűlést csak a hónap legvégén érkező hidegfront hoz majd.” Öntözés nélkül nem megy! |
► A gombák, baktériumok túlnyomó többsége szerencsére nem szereti ezt a forró, száraz időjárást. A levélnedvesség borítottság hiányában nem tudnak kicsírázni a levelekre jutott spórák, konídiumok. A 16. felhívásban írtam a lisztharmatokról, melyek terjedését nem akadályozta az idei időjárás. Szinte mindegyik növénynek van saját lisztharmata, almán, mogyorón, tökféléken és a dísznövényeken is feltűnnek a telepei.
Az idei év bebizonyította, hogy még ebben az esőmentes kánikulában is terjedhetnek, sőt akár 100%-os kárt is okozhatnak. Vigyázat! A kéntartalmú szerekkel 25 0C felett perzselhetünk. Talán éjfél körül már hozzákezdhetünk a peremezéshez 😊 A 9. felhívásban a felszívódókat is felsoroltam, ezek nem perzselik a leveleket.
Csapadék hiányában a tavalyi évhez képest csak felére híztak a szőlőszemek a szerdán fotózott lugasban. Tarolt a lisztharmat, itt már nem szüretel a gazda… |
► A kártevők (rovarok, atkák) miatt viszont nem pihenhetünk. Egy egészen egyszerű összesítést csináltam a sasadi csapdák előző évi eredményeiből. Évenként összeadtam a csapdázott almamolyok, a keleti gümölcsmolyok, a szilvamolyok és a barackmolyok augusztusi, első heti fogásait. Mekkora volt a kártevők jelenléte az eltérő időjárású években, ugyanakkor, ugyanabban a kertben, ugyanazokra a fákra kifüggesztett csapdák esetében? Úgy tűnik, hogy a gyümölcsmolyok rajzását nem zavarják az időjárási szélsőségek.
Tehát még védeni kell a kései őszibarackokat, az almatermésűeket és a szőlőt is a molyok ellen (10. felhívás).
2019. 08.07. (almamoly, szilvamoly, keleti gyümölcsmoly, barackmoly összesen) | 187 db |
2020.08.05. (almamoly, szilvamoly, keleti gyümölcsmoly, barackmoly összesen) | 118 db |
2021.08.03. (almamoly, szilvamoly, keleti gyümölcsmoly, barackmoly összesen) | 113 db |
2022.08.02. (almamoly, szilvamoly, keleti gyümölcsmoly, barackmoly összesen) | 147 db |
A szélsőséges időjárás olyan kártevőket is felébresztett, amikkel idáig nem volt nagy gondunk. Ijesztő híreket kaptam Fóris Annától, aki a hollóbogár komoly kártételéről számolt be. Tarrá rágták a céklát és a másodvetésű zöldbabot is. Erről a facebook oldalukon is beszámoltak. Turu Gábor kollégám Pákozdról sáskajárásról tudósított, fiatal szőlőültetvényekben nagy kárt okoztak. Mindkettőjüknek köszönöm a visszajelzéseket.
A poloskák is beindultak (14. felhívás). A zöldségágyásokban, a termésekben rágó gyapottok bagolylepke ellen már nem tudunk védekezni. Most éppen kukoricában fotóztam.
► A nagy meleg miatt kényszeréretten hullanak az őszi fajták gyümölcsei, az idén különösen figyelni kell az élelmezés-egészségügyi várakozási időkre (é.v.i.). Lehet, hogy egy hónappal korábban fogunk szüretelni!
► Ahol még nem hullott le az összes levél a gyümölcsfákról, a díszfákról, ott még segíthetnek a lombtrágyák, a biokondícionálók és a biostimulátorok. A legtöbb gyümölcsfánál most alakulnak ki a jövő évi termésrügyek, még lombos állapotban, jó kondícióban kell lenniük a fáknak. Nem tudok kiemelni készítményeket a sok engedélyezett közül. Válasszák a komplex, több mikroelemet és egyéb szerves anyagokat is tartalmazókat. A halvány levelű, sárguló fákon az alsó dózissal dolgozzanak, így biztosan nem perzselik meg a levelek gyenge bőrszövetét. Az OMSZ fenti előrejelzése szerint még az UV-től védő „növényi napolajokra” is szükség lehet
(15. felhívás). De talán a legfontosabb az öntözés. Öntözés nélkül nem megy!
Budapest, 2022. augusztus 6. Jó egészséget, jó kertészkedést: Zsigó György, NMNK