Aktuális repce helyzetkép 2023.02.17.
A nagy repceormányos, a repceszár-ormányos és egyéb repcekártevők csapdázása
Figyelembe véve a következő napok várható időjárását, a repcetáblák vizuális vizsgálata, a csapdák kihelyezése időszerű!
A héten megyénkben egyre több vizsgált táblán ismét aktivizálódtak a repceszár-ormányosok.
Saját csapdáink és növényvizsgálataink alapján, valamint növényorvos kollégák információi alapján ismét megfigyelhetőek a kártevők a leveleken táplálkozva. Repülni egyenlőre még nincs sok kedvük, mivel a sárga tálakon és a ragacsos lapokon általában csak néhány egyedet találunk. Talajcsapdáink egy kivételével fogás nélkül maradtak, a földibolhák növekvő egyedszámától eltekintve.
Csak és kizárólag repceszár-ormányosokat találtunk, a nagy repceormányos betelepedése mindeddig még nem kezdődött meg!
A növényekről gyűjtött és a csapdázott kártevők nagy valószínűséggel az ősszel már betelepedett egyedek, melyeket a februári fagyok sem tudtak elpusztítani! Viszont várható, valószínűsíthető a következő napok hőmérsékleti viszonyai alapján további betelepedésük is!
Összesített fogási adatok:
Szombathely: 4 egyed
Vasszécseny 4 egyed
Szentgotthárd 0 egyed
Sajtoskál 6 egyed (3 egyed a talajcsapdában)
Nemescsó 7 egyed
Sorokpolány 1 egyed
Rum 0 egyed
Kám 4 egyed (A növényekről viszont tömeges voltak gyűjthetők)
Egyházasrádóc (A leveleken táplálkoztak az imágók)
A repce szárba indulása előtt a szárkártevők repceszár-ormányos (Ceutorhynchus pallidactylus) és nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi) megjelenésének és rajzásdinamikájának nyomon követésére az állomány magasságába kihelyezett sárga ragacsos lapokat és/vagy sárga vizes tálakat javasoljuk. A csapdák ürítése hetenként 2 alkalommal ajánlott. Ez elsősorban a nagy repceormányos miatt fontos, mivel a tömeges megjelenésük után viszonylag gyorsan megkezdődhet a tömeges tojásrakás is. Hatékonyan védekezni csak a tömeges tojásrakás előtt lehetséges, hiszen a szárban és a levélnyélben lévő tojások és lárvák ellen nem igazán hatnak a készítmények.
Az elmúlt évtized tapasztalatai alapján a kártevők elleni védekezési küszöbértékként minimum 10 nagy repceormányos /csapda/3 nap,valamint mintegy 15 ormányos /csapda/3 nap az irányadó. A nagy repceormányos kártétele a szá már messziről is látványos:
Peterakása helyén a szár először néhány cm hosszan felreped, majd megindula szár deformálódása, csavarodása, végül pedig a szár felhasad. A gombabetegségek (pl. fómás levélfoltosság és szárrák) könnyen megtelepszenek a nyílt sebeken és sérüléseken. Az eddigi tapasztalatokat figyelembe véve a nagy repceormányos veszélyesebb, mint a repceszár-ormányos.
Farkas István/Moór Adrián
Vas Vármegyei Kormányhivatal
Növény-és Talajvédelmi Osztály