2025. évi 12. „legyes” felhívás
Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok!
► Az országos csapdahálózatunk legtöbb pontján rajzanak a cseresznyelegyek, a hetente frissülő táblázatunkban a könnyebb követhetőség kedvéért kékkel jelöltem a fogási számokat. Ismét kiemelem, hogy igazán pontosan mindenki csak a saját kertjében kifüggesztett sárgalappal követheti a legyek rajzását. Több forrásból is beszerezhetik az eszközöket. A Reagron csapdacsaládban is megtalálható, mi az idén a csalomoncsapdak.hu webshopjából rendeltünk az akasztójával együtt. Ez utóbbira azért lehet szükség, mert a talajból kibújó legyek először a fa tetején lévő termést keresik fel. Ha a sárgalapokat a fa tetejére tudják kiakasztani pl. ezzel az egyszerű akasztóval, akkor már ezeket a legkorábban kikelő legyeket is elcsíphetik és időben kezdhetik a permetezést. Persze a létrázás vagy a csiga használata is szóba jöhet. A kényelmesen elérhető pl. mellmagasságban kiakasztott lapokon lehet, hogy csak két hét múlva jelennek meg az első legyek. Ekkor a korábban kirajzók már „beköpték” a fa tetején érő termést. A Reagron oldalán látható grafikon a néhány éve megjelent és azóta elterjedt keleti cseresznyelégy rajzásmentét is bemutatja (a szaggatott vonal). Sajnos már ennek a fajnak a károsításával is számolnunk kell, tovább tart a rajzása, a kései meggyekben is kárt tehet.
Több készítménnyel is védekezhetünk ellene. A piretroid hatóanyagúak kontaktak (érintőlegesek), ezekkel ismételni kell a kezelést és a teljes fát le kell fedni a permetlével. Ilyen a deltametrin (pl. Decis és még 24 készítmény), a lambda-cihalotrin (pl. Karate Zeon 15 CS, Kaiso Garden, Lamdex Extra), stb. Felszívódik a növénybe az acetamiprid (pl. Mospilan és még 24 névváltozatban) belülről védi a növényt.
A cseresznye gyors érése miatt fokozottan figyelni kell a várakozási időkre (é.v.i.). A lambda-cihalotrint tartalmazóknál 3 nap után, a Decisnél és a Mospilan 20 SG-nél is (!!!) 7 nap múlva lehet a permetezés után szüretelni. A felsorolt rovarölő szerek más néven is kaphatóak, lásd a hatóanyag abc_2025.pdf-ben.
► A „testvérénél”, a nyugati dióburok fúrólégynél már bevált csalogatóanyagos technológia itt is alkalmazható. A peterakás előtt fehérjetartalmú anyagokkal kell táplálkoznia a legyeknek. A Combi-protec csalétekben lévő fehérje vonzza a legyeket. A csalétekkel együtt a bekevert rovarölő szert is benyalják. Mivel a piretroidok riasztó hatásúak a rovarokra, ezért ezekkel nem keverhető a Combi protec. Gomba ölőkkel és tapadásfokozó készítményekkel sem kombinálható. A III. kategóriások közül tehát az acetamipridet tartalmazók jöhetnek szóba pl. a Mospilan 20 SG. Fontos a technológia betartása, Jáger Ferenc előadásából emelek ki két részletet.
Talán ez az utolsó sor a legfurcsább számunkra: 20 literrel 70-100 fát lel lehet permetezni? Nem tévedés, ugyanis elegendő csak lefröcskölni a fa lombkoronájának egy részét, a lassan beszáradó, durva méretű cseppekkel, melyek lassan száradnak be és épp ezért hosszan vonzzák a legyeket. Engedélyokirata külön is megemlíti a házikerteket. Mellékelem. Jó hír, hogy már 0,1 literesben is kapható.
► A csalogatós eljárásra még visszautalok, mert a nyugati dióburok-fúrólégynél is alkalmazható. A maradék sárgalapot is át lehet akasztani a diófára. Ugyanaz a szín és illatpárna csalogatja őket is.
► Védekezhetünk még pl. az egyszerű anyagok közül a diammónium foszfáttal. Rasztik Viktória szerint a varádics és a fehérürömteával illatfedést érhetünk el és ez is hatásos. A korai fajtákat már a légy rajzása előtt leszüreteljük, válasszanak ilyen fajtát ha permetezés nélküli termést szeretnének. Kisebb fáknál állítólag bevált az is, ha több sárgalapot akasztanak ki a fára. A négy oldalára, méterenként egyet. Ez a színburok összezavarhatja a legyeket. Befőzéskor az áztatással is kicsalogathatóak. Szerintem az is jó módszer, ha csak egyszerűen bekapjuk a szemeket. Nem nézzük meg, hogy mozog-e bennük valami. :)
Budapest, 2025. május 19.
Jó egészséget Önöknek és a növényeiknek is: Zsigó György, NMNK